Dulceață de cireșe, vișine
Dulceață de cireșe sau vișine
- 1 kg de fructe fără sâmburi
- 1,1 kg zahăr
- vanilie
Zahărul cu vanilia, cu zeama lăsată de vișine când s-au scos sâmburii și cu un pahar de apă, se pun la fiert. Când începe să se lege se bagă vișinele și se fierb la foc iute 30 minute. Pe parcurs se spumează. Când s-a răcit, se pune în borcane. Pentru dulceața de cireșe, de preferință albe, dacă sunt foarte dulci, se adaugă și puțină zeamă de lămâie.
Comentarii
Trimiteți un comentariu